Home » Ciekawostki, Imprezy, Polonia Limerick » Obchody polskiej kultury i sztuki w Limerick

Obchody polskiej kultury i sztuki w Limerick

Obchody polskiej kultury i sztuki w Limerick

Ósma edycja Polskiego Festiwalu Sztuki Polskiej w Irlandii odbędzie się w dniach od 11 września do 5 października 2014 roku, w Limerick. Tegoroczny festiwal, poświęcony tematowi „Celtycko – Słowiańskiej wizji kobiety”, świętuje również różnorodność Polonii w Irlandii i wiele aspektów polskiego i słowiańskiego dziedzictwa.

Obejmując integrację polskiego kontyngentu w Limerick, Festiwal ma na celu promowanie różnych twarzy Polaka za granica, jako pracownika, artystę oraz członka lokalnej społeczności, mającego swój wkład w europejskie dziedzictwo kulturowe.

Tegoroczny Festiwal oferuję ucztę tradycyjnej i nowoczesnej polsko – słowiańskiej finezyjnej sztuki, muzyki, teatru poprzez intensywny harmonogram interaktywnych imprez. Barwne i twórcze spektakle, wykłady i wystawy będą zwracać się do szerokiej publiczności miłośników sztuki i historii, rodziców i dzieci oraz wszystkich zainteresowanych bogactwem i przymierzem talentów.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokona 11 września uznana przez krytyków, wybitna polska artystka i feministka Ewa Partum. Twórczość artystki obejmuje głównie sztukę konceptualną, mail, art, poezję konkretną, film awangardowy. Jej inspirującą, indywidualna wystawę będzie można oglądać aż do 14 września. Podczas otwarcia Ewa Partum wygłosi wykład o roli kobiety w swojej sztuce.

Zaprezentowane zostaną prace tradycyjne i nowoczesne kompozycje o charakterze rdzennym i wielokulturowym, a także wystawa fotograficzna „Thank you, Ireland”, mająca na celu uczczenie 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz przyjaźni polsko-irlandzkiej. Wystawa Celtycko – Słowiańska wizja kobiety podkreśla rolę kobiet Celtyckich i Słowiańskich, ich charakter, siłę i delikatność. Wilk i jagnię w jednym, stanowią oblicze celtycko-słowiańskiego smaku.

Podczas długo oczekiwanej Culture Night, która odbędzie się 19 września, na dziedzińcu The Hunt Museum obaczyć można będzie żywą statuę z Lutrek. Ten międzynarodowy teatr żywych rzeźb oraz klaunów po raz kolejny będzie gościł w Limerick, tym razem wcielając się w ekskluzywną postać Srebrnej Pani, która zachwyca precyzją i pięknem, oraz bawi subtelną interakcją. Natomiast The Millenium Theatr będzie gospodarzem wyjątkowego i unikalnego polsko – słowiańskiego koncertu, na którym usłyszymy pianino Marcina Głucha oraz klawesyn Yonit Kosovske.

Świecący w poprzednich latach niesamowity triumf Teatr Lutrek powraca również z warsztatami dla dzieci, ze szczególnym naciskiem na radość tworzenia. Warsztaty pozwolą na wybuch indywidualnego artystycznego potencjału i aktywnego uczestnictwa w grupie. Otwarte sesje można rezerwować poprzez educationoffice@huntmuseum.com.

Kontynuując temat „Celtycko – Słowiańskiej wizji kobiety” Festiwal oferuje szereg atrakcyjnych wykładów, w tym „Dwie Marie – kierownictwo polskiego podziemia czasie II wojny światowej”, „Powstanie Warszawskie 1944”, „Kobiety w ruchu ” oraz „Celtycko – Słowiańska wizja kobiety: Różnice i podobieństwa”. 2 października zostanie uruchomiona polska platforma biznesowa dla kobiet.

Dzięki wsparciu „Limerick City of Culture 2014” Festiwal rozkwita, z pomocą kreatywnych przyjaciół polskich i irlandzkich. Zespół PAFu z przyjemnością oczekuje dalszego włączenia się artystów z całego świata i tworzenia Festiwalu w wielu innych miastach Irlandii.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Justyna Cwojdzińska mówi: Festiwal Polskiej Sztuki jest naszą ogromną dumą. To zaraźliwa mieszanka polskiej radości i irlandzkich serc. Chcemy, aby każdy przyłączył się do zabawy i mógł cieszyć się smakiem naszego inspirującego polsko-słowiańskiego dziedzictwa.” Więcej informacji oraz pełen harmonogram wydarzeń znajduje się na www.polishartfestival.ie

Polish Arts Festival, 11th September to 5th October 2014 www.polishartfestival.ie


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ


Dodaj komentarz