Szczepienia dla dzieci i młodzieży

logo citizen information ireland

Informacje

Dzieci i młodzież mają prawo do bezpłatnego korzystania z niektórych szczepień ochronnych. Usługi te są dostępne w gabinetach lekarzy ogólnych, szpitalach, przychodniach lub szkołach (w zależności od okoliczności).

Uodpornienie to bezpieczny i skuteczny sposób wspierania organizmu w zapobieganiu lub zwalczaniu niektórych chorób. Jest ono zapewnione poprzez stosowanie szczepień ochronnych. W ramach programu szczepień dziecięcych wszystkie szczepionki oraz usługi związane z ich podawaniem są dla wszystkich dzieci darmowe.


Rodzice muszą wyrazić zgodę na szczepienie dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale są stanowczo zalecane przez Departament Zdrowia i Dzieci. Przed podjęciem decyzji o zaszczepieniu dziecka rodzice powinni omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem ogólnym/rodzinnym.

Przepisy

Kalendarz szczepień dzieci

 
Wiek Miejsce Szczepionka
Po urodzeniu Szpital lub przychodnia HSE Szczepionka BCG (chroniąca przed gruźlicą)
2 miesiąc Lekarz ogólny 6 w 1 (szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), polio, Hib (Haemophilus Influenzae typu B) i zapaleniu wątroby typu B podawana w jednym zastrzyku) oraz szczepionka przeciwko chorobie pneumokokowej podawana osobno.
4 miesiąc Lekarz ogólny 6 w 1 (szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), polio, Hib (Haemophilus Influenzae typu B) i zapaleniu wątroby typu B podawana w jednym zastrzyku) oraz szczepionka przeciwko meningokokom grupy C podawana o
6 miesiąc Lekarz pierwszego kontaktu 6 w 1 (szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), polio, Hib (Haemophilus Influenzae typu B) i zapaleniu wątroby typu B podawane w jednym zastrzyku) oraz szczepionki przeciwko meningokokom grupy C i chorobie pneumokokowej (3 zastr
12 miesiąc Lekarz ogólny Szczepionka MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) oraz szczepionka przeciwko chorobie pneumokokowej.
13 miesiąc Lekarz ogólny Szczepionka przeciwko meningokokom grupy C oraz Hib (Haemophilus Influenzae typu B).
4–5 lat Lekarz ogólny lub szkoła 4 w 1 (szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi) i polio) oraz szczepionka MMR (przeciwko odrze, śwince i róż
11–14 latDziewczęta w pierwszej klasie szkoły średniej SzkołaSzkoła Td (szczepionka przeciwko tężcowi i (w niskiej dawce) błonicy).

HPV (szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego) (3 dawki)

Kalendarz szczepień szkolnych

4-5 lat: Podawane są: szczepionka 4 w 1 ( przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi) i polio) oraz szczepionka MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce).

11-14 lat: Podawana jest szczepionka Td (przeciwko tężcowi i (w niskiej dawce) błonicy).


Dziewczęta w pierwszej klasie szkoły średniej: Podawana jest szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Program rozpoczął się we wrześniu 2010 r. Krajowe Biuro Immunizacji i Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia przygotowały dla rodziców broszury z przydatnymi informacjami na temat immunizacji.

Gdzie składać podanie

Usługi szczepienia dzieci są na ogół oferowane w szpitalu, w którym dziecko się urodziło, oraz za pośrednictwem HSE przez lekarzy ogólnych i szkolne programy szczepień.

Można również skontaktować się z Lokalnym Biurem Ochrony Zdrowia lub bezpośrednio z lekarzem ogólnym.

Zródlo Citizen Information.ie


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ


Dodaj komentarz