Minimalne standardy

logo citizen information ireland

Minimalne standardy

Właściciel nieruchomości, władze lokalne lub spółdzielnia mieszkaniowa mają prawny obowiązek zapewnienia, że mieszkanie spełnia pewne minimalne standardy.

Począwszy od 1 lutego 2009 r. nieruchomości na wynajem muszą spełniać nowe minimalne standardy określone w przepisach mieszkaniowych z 2008 r. (standardy dla domów na wynajem) Housing (Standards for Rented Houses) Regulations 2008 (pdf).

Przepisy te mają na celu poprawę standardów wynajmowanych mieszkań. Założeniem jest stopniowe wypieranie tradycyjnych kawalerek, wprowadzając wymogi posiadania w każdej jednostce mieszkalnej toalety i wanny lub prysznica. Otwarte palenisko nie będzie się liczyć jako wystarczające źródło ogrzewania; zamiast tego będzie wymagane centralne ogrzewanie lub podobny system.


Dom lub mieszkanie oddawane w najem po raz pierwszy po 1 lutego 2009 r. musi spełniać wszystkie te wymogi. Niektóre przepisy nie mają jednak zastosowania do obowiązujących umów najmu, do 2013 r. Oznacza to, że mieszkania wynajęte w okresie od 1 września 2004 r. do 31 stycznia 2009 r. nie muszą spełniać wszystkich minimalnych standardów.

Nieruchomości oddawane w najem po raz pierwszy

Od 1 lutego właściciel musi:

 • zagwarantować, że dom jest stabilny, a dach, podłogi, strop, ściany i schody są w dobrym stanie oraz nie są narażone na znaczną wilgoć lub gnicie
 • zapewnić zlew z ciepłą i zimną wodą
 • zapewnić osobne, wentylowane pomieszczenie z wanną lub prysznicem i toaletą
 • zapewnić urządzenia grzewcze w każdym zamieszkiwanym pomieszczeniu
 • umożliwić instalację sprzętu kuchennego oraz zapewnić urządzenia do higienicznego przechowywania żywności, m.in. płytę kuchenną czteropalnikową z piekarnikiem i rusztem, chłodziarko-zamrażarkę i kuchenkę mikrofalową
 • zapewnić urządzenia pralnicze
 • zapewnić urządzenia do suszenia prania, w przypadku braku ogródka
 • zagwarantować, że urządzenia elektryczne i gazowe są bezpieczne i w dobrym stanie
 • zagwarantować odpowiednią wentylację oraz naturalne i sztuczne oświetlenie w każdym pomieszczeniu
 • zapewnić koc gaśniczy i czujniki przeciwpożarowe
 • zagwarantować dostęp do miejsc składowania odpadów wolnych od szkodników i robactwa.

Obecnie wynajmowane nieruchomości

Jeżeli nieruchomość została oddana w najem między 1 września 2004 r. a 31 stycznia 2009 r., to do 1 lutego 2013 r. nie musi spełniać nowych wymogów dotyczących urządzeń sanitarnych, grzewczych, pralniczych, do przygotowywania posiłków i schowków. Musi jednak spełniać wszystkie pozostałe standardy określone w/w przepisami.

Oznacza to, że obecnie wynajmowane nieruchomości wciąż mogą zawierać:

 • co najmniej jedną toaletę i łazienkę lub prysznic na każde dwa mieszkania. W przypadku, gdy w czterech oddzielnych kawalerkach mieszkają osobno cztery osoby, mogą one dzielić jedną toaletę i łazienkę lub prysznic
 • urządzenia grzewcze, w tym urządzenia z otwartym paleniskiem.

Władze lokalne i administracja mieszkaniowa

Władze lokalne i niektóre organy administracji mieszkaniowej nie muszą dostosowywać się do nowych standardów dotyczących urządzeń pralniczych, urządzeń do przygotowywania posiłków i schowków. Jednakże wciąż obowiązują ich przepisy mieszkaniowe z 1993 r. (standardy dla domów na wynajem) Housing (Standards for Rented Houses) Regulations 1993 i stąd muszą:

 • umożliwić instalację sprzętu kuchennego
 • zapewnić urządzenia do higienicznego przechowywania żywności

Gdy dom nie spełnia minimalnych standardów

Nowe przepisy egzekwują władze lokalne, zatem najemcy mieszkań komunalnych lub z towarzystw budownictwa społecznego, którzy uważają, że ich lokale nie spełniają nowych standardów, powinny zgłaszać skargi do władz lokalnych. Najemcy z sektora prywatnego, którzy uważają, że ich mieszkania nie spełniają wymogów, a właściciel odmawia przeprowadzenia wymaganych remontów, mogą zwrócić się do władz lokalnych o nakazanie właścicielowi doprowadzenia lokalu do wymaganych standardów.

Niespełnienie minimalnych standardów podlega karze administracyjnej i jest ścigane.

Rozjemstwem w sporach między właścicielami nieruchomości a najemcami z sektora prywatnego zajmuje się rada ds. prywatnego najmu mieszkań Private Residential Tenancies Board.

Naprawy i konserwacje

Umowa najmu określa, za jakie naprawy są odpowiedzialne władze lokalne lub towarzystwo budownictwa społecznego, a jakie należą do najemcy.

Zasadniczo najemca odpowiada za wystrój wnętrza, wymianę potłuczonych szyb w oknach oraz wyposażenie, a władze lokalne lub towarzystwo budownictwa społecznego za remonty konstrukcji, odnawianie fasady budynku oraz konserwacje.

Zródlo Citizen Information.ie


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ


Dodaj komentarz